Wszystkie teksty zamieszczone na tym blogu są mojego autorstwa. Nie zezwalam na ich kopiowanie i wykorzystywanie osobom postronnym bez mojej uprzedniej pisemnej zgody.

wtorek, 21 maja 2013

"Georgialiki" Katarzyna Pakosińska

Myślałam, że tej książki nie zmęczę.
Czytanie jej było dla mnie istną mordęgą. Autorka od początku sili się na żarty, które w ogóle nie są śmieszne. Do tego ma okropną manierę ciągłego używania słowa "natenczas". Być może wydaje się jej, że dzięki temu jest bardziej elokwentna, ale dla mnie jest to strasznie irytujące.
Książka ta to jedna wielka nuda. Kiepsko prowadzona narracja (o błędach językowych i interpunkcyjnych nawet już nie chce mi się wspominać, bo ostatnio to standard, że w książkach jest mnóstwo błędów, więc już nawet nie mam sił na wypominanie tego...), nie ma tej lekkości, dzięki której lekturę się po prostu połyka. Momentami również wykazuje zdziwienie tak oczywistymi sprawami, że aż zaskakuje czytelnika swą niewiedzą. Bardzo mi w tym przypomina Beatę Pawlikowską. I jeszcze te wydumane (bo na pewno nie wyszukane!) tytuły podrozdzialików. Jedyne, co powodowało, że (z wielkim trudem) dobrnęłam do końca tego dzieła, była chęć poszerzenia wiedzy o Gruzji (a nie o pani Pakosińskiej).
Książka jest podzielona na dwie części. Część pierwsza jest niby to opisem podróży po Gruzji, ale tak naprawdę jest opisem powstawania filmu "Tańcząca z Gruzją" - jeszcze idzie to przeboleć. Hitem natomiast jest część druga, która jest WYIMAGINOWANĄ ucztą gruzińską, na którą autorka zaprosiła znane gruzińskie postacie. I z nimi prowadzi rozmowy o Gruzji - nie wiadomo jednak czy prawdziwe, czy tak samo wyimaginowane. Z każdą postacią rozmawia o jednym i tym samym, często te wypowiedzi są do siebie podobne i ma się wrażenie, że czyta się to wszystko w kółko. Co chwilę powtarza się słowo "gościnność". Widocznie autorka uznała, że czytelnik jest zbyt ograniczony, by zapamiętać, że Gruzini są gościnni. Co więcej, te rozmowy niewiele wnoszą, ponieważ autorka i jej rozmówcy mówią o rzeczach IM znanym. Ktoś, kto nie był w Gruzji, nie zna jej, nie wie o niej zbyt wiele, po prostu nie ma pojęcia czemu ma służyć ta pogawędka, w której co chwilę padają sformułowania w stylu "wiesz, jak tam jest". I jeszcze brakuje zdjęć miejsc, o których mowa. Most Pokoju w Tbilisi musiałam sobie wygooglować, ponieważ autorka nie pokwapiła się o jego zdjęcie. Ale miejsce na "Tradycyjne kolory gruzińskiej mozaiki" - zajmujące całą stronę - się znalazło!
I oczywiście kolejny raz brak mapy! Sam sobie czytelniku przytachaj atlas, bo nie ma na nią miejsca w książce, gdyż trzeba umieścić kilka zdjęć autorki na koniu. Czy wydawnictwa, które mają w swojej ofercie literaturę podróżniczą (często bogatą w zdjęcia) wreszcie pomyślą o umieszczaniu map w publikacjach?! Zwłaszcza, że połowę "Georgialików" wypełniają zdjęcia beznadziejne, a z kolei połowa z tych to reprodukcje gruzińskiego malarza. I tak np. zamiast zdjęcia panoramy Batumi, mamy obraz zatytułowany "Batumi".
Pani Pakosińska wymęczyła mnie okrutnie i w ogóle nie zainteresowała Gruzją! Oczekiwałam czegoś więcej. Lepiej prowadzonej narracji, płynności, humoru (prawdziwego, a nie rodem z "Familiady"), wreszcie - Gruzji! Cóż, książka genialna dla tych, którzy mają problemy ze snem.

10 komentarzy:

 1. Kiedyś zastanawiałam się nad ta książką, ale po Twojej recenzji straciłam na nią ochotę

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tymi mapkami to masz rację. Często odczuwam ich brak. Co do książek o Gruzji, to miałem okazję czytać tylko 'Gaumardżos', ale to wciąż nie jest "szczyt literatury" na jaką liczę, chociaż zła nie była (recenzja na moim blogu).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wypożyczyłam niedawno z biblioteki "Gaumardżos!", żeby mieć porównanie. Na razie tylko przekartkowałam (nawet mapę dojrzałam) i już wydaje mi się lepsze niż "Georgialiki", ale zobaczymy, gdy przeczytam :)

   Usuń
 3. Pierwsza krytyczna recenzja. Teraz to się zastanawiam czy przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że kilka osób nie przebrnęło przez to, stąd może tak mało krytycznych uwag. Ja się zawzięłam, żeby móc to zrecenzować (nie recenzuję, jeśli nie przeczytam w całości). To książka bardziej o samej Pakosińskiej niż o Gruzji, ale i tak jakoś dla mnie strasznie nudne to było :)

   Usuń
 4. Książki nie czytałam, ale znalazłam o niej taki artykuł: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/georgialiki_ksiazka_pakosinskogruzinska_i_internetowa_287105.html

  Po tej recenzji i tych rewelacjach, to już nie wiem, co myśleć...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za link! Ciekawe, jak dalej się to potoczy i czy pani Janicka-Galant zamierza wnieść sprawę do sądu.

   Usuń
 5. Całą sprawę można śledzić na profilu FB Ani Janickiej-Galant: https://www.facebook.com/anna.janickagalant

  Ja trzymam kciuki za prawdziwą autorkę :)
  aga

  OdpowiedzUsuń
 6. Zainteresowanych sprawą plagiatów w książce "Georgialiki" polecam list otwarty do Wydawnictwa Pascal.

  Wydawnictwu kilkakrotnie sugerowaliśmy, żeby przejrzeli dokładnie książkę, bo fragmentów przywłaszczonych od innych autorów jest w niej więcej. Wydawnictwo to zignorowało, bo zależało im głównie na uciszeniu sprawy, żeby dalej sprzedawać książkę. Dlatego przeszukaliśmy ją sami i opracowaliśmy listę plagiatów oraz obrazkową galerię.

  W świetle zebranych dowodów przestała być to nasza sprawa osobista a nabrała ona wymiaru bardziej społecznego, szczególnie że ostatnio trochę więcej mówi się o plagiatach. Dlatego prosimy wszystkich tych, którzy mają dość takich nieuczciwych praktyk - autorów kradnących teksty innych i wydawnictw liczących z tego zyski - o przekazywanie tych informacji dalej, bo dopiero wtedy nasza mozolna praca przy ręcznym wyszukaniu i opisaniu "georgialikowych" plagiatów będzie mogła wywołać realny i znaczący efekt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Artur, podziwiam i życzę wytrwałości. Sprawa jest skandaliczna.

   Usuń

Oczywiście każdy ma prawo do swojego zdania, ale proszę o kulturalne wypowiedzi i krytykę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...